Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Dalsze informacje o silniku szczotkowym.

Mnóstwo sprzętów, których używamy codziennie i bez których mnóstwo czynności stałoby się cięższych, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, małe bądź ogromne, te urządzenia odmieniły nasze życie, lecz przeciętny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Co warto wiedzieć o silnikach elektrycznych na prąd stały?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki znanych innowatorów połowy XIX w., takich jak między innymi Michael Faraday, Gaston Planté czy Zénobe Gramme. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, stojana, komutatora i szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za wyjątkową niezawodność, a także bezszelestne działanie.

Silniki prądu stałego nie tylko do zastosowań profesjonalnych

Teza, iż silniki prądu stałego są wykorzystywane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki DC są częścią samochodów i pociągów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne podarujemy też naszym córkom oraz synom. Takie silniki napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne staną się powszedniością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniki na prąd stały wykorzystują także entuzjaści elektroniki do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od najlepszych marek.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]