Szalunki to struktury niezbędne na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest nadanie konkretnego kształtu murom wylewanym z betonu, a także wykonanie w nich otworów na okna i drzwi. Szalunki są także niezastąpione przy budowie sklepień – w takim przypadku ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich użycia wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku byłoby niewykonalne. Dzięki dźwigarom sklepienie nie zapada się zaraz po wylaniu i może zastygnąć. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Gdzie można je dostać?
Z czego produkowane są dźwigary?
Dźwigar narażony jest na potężne obciążenia, które osiągają kilkadziesiąt ton. W związku z tym jego najważniejszą cechą jest wytrzymałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość wykonania oraz typ wykorzystanych do tego materiałów. Powinny one być dokładnie dobrane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na znaczne obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak olcha, topola, sosna czy buk. Nadzwyczaj ważne jest także poprawne zaimpregnowanie dźwigarów, które uchroni je przed negatywnym wpływem wody, klejów i pozostałych ciekłych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drewna.
Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?
Podmioty, które regularnie zajmują się budową wielopoziomowych obiektów dysponują swoimi dźwigarami. Ich kupno oraz magazynowanie generuje jednakże pewne wydatki. Szczęśliwie firmy, które rzadko akceptują zlecenia tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również pozostałych elementów konstrukcji szalunkowych.
Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]