Szczegółowe informacje na temat likwidacji blizn na rogówce. Przekonaj się!
Oko to wrażliwa część ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. Na skutek przeróżnych urazów mechanicznych lub zapaleń na powierzchni rogówki tworzą się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, korzystając z laserowej korekcji wzroku.
Blizny rogówkowe – jakie powodują skutki?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je zabezpiecza, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niesłychanie sprężysta i chociaż zazwyczaj drobne jej otarcia leczą się samoistnie, w wielu przypadkach powstają zbliznowacenia, m.in. na skutek naszego niedbalstwa. Co przyczynia się do tworzenia się blizn na rogówce? Są one przede wszystkim efektem dostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych jak zadrapania, oparzenia czy skaleczenia bądź przeróżnych chorób (przykładowo półpaśca). Ale blizny rogówki mogą wytworzyć się także w efekcie nieuważnego zakładania soczewek korekcyjnych. Prócz zauważalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych świadczy kilka innych symptomów, jak np. wrażenie drapania gałki ocznej, przekrwienie oczu oraz nadwrażliwość na światło, zatem jeżeli ich doświadczasz radzimy jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty. W czasie drobiazgowego badania określi on głębokość, rozmiar i rozmieszczenie blizn, a także poinformuje o opcjach ich leczenia.
Likwidacja blizn rogówkowych – jak wygląda zabieg metodą PTK?
Najczęściej stosowaną obecnie metodą eliminowania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, wykonywany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się także podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny usuwa się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnego znieczulenia, wystarczające jest anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez okres paru tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się dokładnie poleceń lekarskich i regularnie stawiać się na kontrolę zgodnie z planem.
Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]