Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Więcej na temat Cross Linking Kraków na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to dolegliwość, która niesłychanie utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może powodować inne choroby oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już w trzydziestym roku życia

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i ma mnóstwo receptorów bólu, jest jednak słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzydziestego roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz miopię, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Chorzy skarżą się też na podrażnienie oczu, niekiedy występuje także podwójne widzenie. Choroba ta częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Szczęśliwie obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie dolegliwość jest adiustowana za pomocą soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, z czasem jakkolwiek potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – stosowane procedury

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnorodnych technik. Aktualnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Znakomite rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie miopii czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem wyeliminuje wadę wzroku.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]