Krótko o laserowym usuwaniu żylaków czyli metodzie EVLT

Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących laserowego usuwania żylaków? Zajrzyj na https://revitae.com.pl/zabiegi/flebologia-zylaki/evlt/

Powstawanie żylaków na dolnych kończynach to rezultat nadciśnienia żylnego i niedrożności lub zwężenia żył. Żylaki doskwierają przede wszystkim kobietom (ważkim czynnikiem przyspieszającym ich tworzenie się są miedzy innymi przebyte ciąże), ale także osobom pracującym długie godziny w pozycji siedzącej albo stojącej (to przykładowo pracownicy linii montażowych, urzędnicy i kierowcy. Takie osoby bezustannie zgłaszają się do lekarzy flebologów poszukując wydajnych sposobów leczenia poszerzonych żył. Jednym z nich jest laserowe usuwanie żylaków, innymi słowy EVLT.

EVLT – zamykanie żyły za pomocą strumienia światła

Skrót EVLT, czyli “Endo Venous Laser Treatment”, w języku polskim oznacza “wewnątrzżylną terapię laserową”. Usuwanie żylaków laserem trwa średnio około 60 minut i wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Wpierw flebolog przeprowadza badanie USG, dzięki któremu zaznacza przebieg żył oraz wytycza punkty wprowadzenia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wsuwa się w światło żylaka z użyciem igły, a potem obkurcza się żyłę wydzielanym przez laser strumieniem światła. Po zabiegu pacjent prędko wraca do normalnych czynności, aczkolwiek musi przez parę kolejnych tygodni wykonywać poleceń lekarza, jak codzienny ruch, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, ubieranie opatrunku uciskowego oraz, oczywiście, zgłoszenie się na obowiązkową wizytę kontrolną po zabiegu.

Kiedy specjalista odmówi wykonania EVLT?

Laserowe usuwanie żylaków uznawane jest za zabieg mało inwazyjny i zarazem bardzo bezpieczny, nie dziwi więc to, że od czasu, kiedy zaczęto używać tej metody na początku XXI wieku, błyskawicznie stała się standardem w redukcji żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu wykonywany jest także przez niemało centrów medycznych w Polsce. Znane są jednakże przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, dlatego przed uzyskaniem zgody na zabieg pacjent musi poddać się kilku testom, takich jak badanie parametrów układu krzepnięcia, poziomu glukozy we krwi, poziomu trombocytów i poziomu elektrolitów. Lekarz odmówi też przeprowadzenia laserowego usuwania żylaków u kobiet w ciąży i u pacjentów, u których stwierdzono między innymi stan nadkrzepliwości krwi, nadciśnienie bądź zmiany zapalne w kończynie poddawanej zabiegowi.

Nasze dane adresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]