Historia obrączek ślubnych

Chcesz kupić obrączki Kraków? Odwiedź tę stronę.

Dla wielu osób dzień ślubu jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich wierności, uczucia i oddania są obrączki, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, toteż mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu zaślubin. Mało osób wie jednakże, iż mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później. Już uprzednio miały miejsce przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojnę, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak na przykład w Kanadzie, w Egipcie, w Meksyku czy we Włoszech, nakłada się je na lewą rękę, którędy podług niegdysiejszych zabobonów biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują oraz mierzą obrączki razem, jednocześnie tradycja powiada, iż narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, bowiem jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – dopisz cytat, datę ślubu lub imię małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się delikatniejszym designem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (jak miedź czy stal), które symbolizowały potęgę uczucia. Współcześnie do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one także nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę grawerunku. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka albo ważny dla nowożeńców cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]