Aktualny kurs dolara i jego wymiana – gdzie szukać informacji?

Na topfx.pl znajdziesz więcej informacji o aktualnym kursie dolara.

Jeszcze 40 lat temu każdy chciał posiadać przynajmniej kilka banknotów dolarowych, żeby udać się na zakupy do Pewexu. Z kolei dekadę później trzymanie oszczędności w amerykańskiej walucie stanowiło wyznacznik powodzenia w życiu zawodowym. Obecnie spora grupa Polaków zamawia każdego dnia zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji i możliwości internacjonalnej dostawy przedmiotów z popularnych globalnych portali zakupowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już żadnych emocji, a nabyć go da się nawet bez ruszania się z domu, bowiem od wielu lat w Polsce funkcjonują kantory online, w których można wymienić złotówki na dolary po kursie częstokroć korzystniejszym niż w bankach.

Dolar amerykański – kilka informacji o tej walucie

Nazwa „dolar” nawiązuje do terminu “talar”. Tak nazywano monety z Czech wybijane z 1 uncji srebrnego kruszcu. I rzeczywiście początkowo walutą płatniczą w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty tej waluty, które w początkowym okresie zyskały sobie niemało przeciwników, wprowadzono do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. remedium na kryzys z niedostatkiem bilonu. Niewiele osób wie, że banknoty dolarowe nie są wydrukowane na arkuszach papieru, a na kompozycji włókien bawełny (ok 75%) i lnu (ok 25%) z domieszką paru innych ingredientów, będących sekretem. Nie znaczy to jednak, że amerykańskie banknoty są bardzo wytrzymałe – według badań niskie nominały funkcjonują w obiegu mniej więcej 4-5 lat, z kolei banknoty o wartości 100$ – od 9 do 18 lat. Uszkodzone banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich surowiec jest sprzedawany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu ok. 30 lat, jakkolwiek są one również najczęściej gubione, a nierzadko wręcz wyrzucane przez Amerykanów. Według analiz taki los spotyka każdego roku prawie 62 mln $ w bilonie.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara?

Dolarem nazywa się wiele walut ale nie da się ukryć, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w XX w. był najważniejszą walutą świata, a dopiero w ostatnich latach powoli tracił swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara ciągle stanowi pokaźny wycinek obrotów na rynku Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili poznać jego wartość między innymi na stronach kantorów internetowych, gdzie kurs walut odświeżany jest co parę sekund. Prócz tego, można tam przeanalizować historyczne dane dotyczące kursu dolara, a także porównać jego wartość z bieżącymi kursami pozostałych światowych walut.