Zalety faktoringu dla firm

Faktoring należy do najpopularniejszych aktualnie usług finansowych. Jest adresowany przede wszystkim do firm, które stosują opóźnione terminy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do szybszego spłacenia należności. Poza tym jest to także doskonałe wyjście dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych sposobów sfinansowania wydatków związanych z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O czym muszą wiedzieć firmy, które zdecydują się na ów sposób pozyskania środków? Jak uniknąć ewentualnych problemów związanych z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co zyskamy?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem rozmaitych typów usług, a wykup należności będzie jedynie jedną z nich. Polega on na wykupieniu zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia kodeksu spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Doradca wskaże, który faktoring jest najlepszy

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są niekiedy bardzo zróżnicowane. Aby uniknąć błędów, których skutkiem mogą być poważne straty, należy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Potrzebne będą wówczas specjalne umiejętności, których nierzadko zwyczajnie nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak znaleźć bank, który zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, iż w ten sposób unikniemy problemów.