Kiedy używać odzieży kompresyjnej – w trakcie czy po treningu?

Jeśli chcesz nabyć bieliznę kompresyjną, skieruj się tutaj.

Właściwie każdy słyszał o termoaktywnej odzieży sportowej, jakkolwiek nie wszyscy natknęli się na określenie „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, gdyż to pojęcie bardziej łączone z akcesoriami wykorzystywanymi w medycynie. W tym wpisie przybliżymy ten typ odzieży sportowej i opiszemy, jak wpływa ona na wydajność treningu osoby, która ją zakłada.

Bielizna oraz odzież kompresyjna – zalety

Odzież i bielizna kompresyjna to wyspecjalizowane wyroby, które posiadają wiele właściwości korzystnie wpływających na wygoda ćwiczeń. Mięśnie opięte taką odzieżą szybciej się regenerują, bo mocno przylega ona do skóry. Kontrolowany ucisk, jaki zapewnia ta zwykle bezszwowa odzież, przyczynia się do lepszego ukrwienia i dotlenienia tkanek oraz szybszego usunięcia “zakwasów” ze zmęczonych mięśni. Wysokiej jakości odzież uciskowa zimą skutecznie zabezpieczy organizm przed wychłodzeniem, z kolei latem nie pozwoli na jego przegrzanie. Ta cecha ubrań kompresyjnych pozwala na użycie ich zarówno przez sportowców trenujących pod dachem ulubionego klubu fitness, jak i tych przedkładających ćwiczenia na świeżym powietrzu. Inną niezmiernie istotną właściwością odzieży i bielizny kompresyjnej jest zdolność zabezpieczenia mięśni przed mikrourazami, ponieważ ogranicza ona wstrząsy oraz drgania mięśni, nagminnie powracające w trakcie treningów o charakterze wysiłkowym.

Poprawnie dobierz rozmiar odzieży i bielizny kompresyjnej

Odzież kompresyjna opracowana została zwłaszcza do zakładania jej w czasie energicznych ćwiczeń. Na przykład spodenki o właściwościach kompresyjnych normują pracę tkanki mięśniowej kończyn dolnych, w ten sposób pomagając biegaczom na osiągnięcie lepszych rezultatów, z kolei koszulki kompresyjne podtrzymują mięśnie brzucha i grzbietu. Profesjonalni sportowcy, skupieni na treningu mięśni całego ciała często stosują kombinezonów kompresyjnych, natomiast normalni klienci siłowni najczęściej ograniczają się do zestawu legginsy + top. Sportowe skarpetki czy getry kompresyjne można ubierać na czas treningów, jakkolwiek rekomenduje się używać ich raczej bezpośrednio ćwiczeniach, żeby szybciej odbudować mięśnie. Ważne jest też, by dobrze dopasować rozmiar odzieży bądź bielizny kompresyjnej, tak by nie była przyczyną zbyt silnego ucisku, który mógłby negatywnie wpłynąć na krążenie. Odzież kompresyjna damska oraz męska to produkt, który można zakupić w większości sklepów sportowych.

Nasze dane adresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]