Przetwory ekologiczne muszą mieć odpowiednie certyfikaty

Zamów ekologiczną żywność online.

Od dynamicznego rozwoju przemysłu spożywczego, który zaczął się w XX w., wyroby konsumowane przez nas codziennie zaczęto standardowo nasycać licznymi substancjami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Jednak wraz z dojrzewającą świadomością konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jakie może to mieć oddziaływanie na ich zdrowie, ostatnimi czasy coraz chętniej poszukują oni produktów wyprodukowanych z żywności ekologicznej.

Eko żywność – rośliny hodowane według głównych obostrzeń rolnictwa ekologicznego

By dany wyrób trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi spełnić kilka wytycznych. Żywność eko oraz przetwory z niej wykonane muszą posiadać konkretne certyfikaty przyznawane przez wskazane do tego instytuty. Kluczowym jednak atrybutem spożywczych produktów eko jest to, że zastosowane do ich przygotowania owoce oraz warzywa uprawiano według kluczowych zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie używali syntetycznych środków ochrony roślin ani nawozów, które mogłyby negatywnie oddziaływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre bowiem nawozy zatruwają wody powierzchniowe lub wywołują zasolenie gleby, a natryski pół syntetycznymi pestycydami nierzadko powodują np. obumieranie pożytecznych organizmów. Z kolei na skutek ekologicznej uprawy owoce oraz warzywa posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to znaczy, że mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do ciała ich konsumentów.

Zamawiasz ekologiczną żywność? Czytaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Żywność eko jest poddawana stałemu nadzorowi na każdym etapie produkcji, w tym też w czasie składowania i transportu. Co kluczowe, jeżeli artykuł spełnia wymogi, jego wytwórca obok standardowych informacji między innymi o możliwych alergenach, masie netto, kraju produkcji składników, terminie przydatności do spożycia i warunkach przechowywania, musi również bezwzględnie podać numer ID organu kontrolnego ten produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym jest kształt liścia ułożony z gwiazd. Wypatrując ekologicznych przetworów trzeba zatem czytać wnikliwie etykiety produktów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o otrzymanych certyfikatach.

Nasze dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]