Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach psychotechnicznych Bielsko? Skieruj się na http://www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów zgodnie z prawem muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. Jak? W sieci dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]