Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Dowiedz się, komu zlecić badania operatorów Bielsko Biała. Skieruj się tu.

Gdy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania taki regulacje nakładają również na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo dokładnie określa, które grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że przeprowadzanie tego typu kontroli jest tak ważne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a ponadto zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]