Różnice pomiędzy centralnymi i bocznymi kuframi motocyklowymi

Więcej o kufrze motocyklowym.

Przemieszczanie się na motorze daje poczucie wolności, jednak gdy szykujemy się na dłuższy wyjazd czy też kilkudniowy urlop może się okazać, iż ilość niezbędnych nam rzeczy nie pomieści się w zwykłym plecaku czy camelbagu. Często również przewożony bagaż jest bardzo ciężki i zamocowanie go na plecach może mieć wpływ na bezpieczeństwo kierowcy. W takich przypadkach należy rozważyć zakup kufra motocyklowego.

Kufer motocyklowy centralny oraz boczny – zasadnicze różnice

Głównym problemem, z którym boryka się właściciel pojazdu szukający kufra motocyklowego jest to, czy wybrać kufer centralny czy może lepiej postawić na kufry boczne. Jeśli na motocyklu przemieszczamy się najczęściej w terenie zabudowanym, a nasze dłuższe wyjazdy to najczęściej kilkugodzinne, stosunkowo krótkie wyprawy za miasto, można po prostu zakupić i zamocować kufer centralny. Objętość takich kufrów waha się zazwyczaj od trzydziestu do pięćdziesięciu litrów, jednak jest to pakowność wystarczająca, by zmieścić wszystkie przydatne akcesoria, rękawiczki, dodatkową kurtkę, a w niektórych sytuacjach nawet kask. Atutem kufrów centralnych jest to, że ich waga rozkłada się równomiernie, bo instalowane są one na stelażach za plecami motocyklisty. Odmiennie jest przy instalacji kufrów bocznych – te montowane są po jednym z każdej strony jednośladu. Z tego tez powodu przy przewożeniu przedmiotów o dużej wadze należy mieć na uwadze, żeby ich ciężar rozłożyć w miarę po równo na oba kufry, aby powstrzymać przechylanie się motoru podczas jazdy na prawo bądź lewo.

Kufry motocyklowe – na co zwracają uwagę kierowcy przy ich wyborze?

W sklepach dostępnych jest ogromna ilość kufrów motocyklowych, różniących się od siebie nie tylko pojemnością, ale i materiałem, z którego są wykonane (między innymi lekkie i mocne aluminium lub wzmocnione tworzywa sztuczne). Niezaprzeczalnie kupując kufry motocyklowe należy kierować się w głównej mierze ich wytrzymałością i tym, czy zapewniają ochronę włożonych do nich rzeczy. Jednakże dla wielu kierowców znaczącym faktorem, często znacznie wpływającym na końcową decyzję o ich kupnie, bywa również ich cena. Kufry centralne, z racji tego, iż są mniejsze oraz prostsze w montażu, nie są wielkim wydatkiem. W wysokiej jakości kufer tego typu można się wyposażyć już za kilkaset złotych. Tymczasem kufry boczne, które kupuje się razem z pełnym zestawem do montażu na pojeździe, obejmującym właściwe stelaże, adaptery, ale też nieraz i zabezpieczenia antywłamaniowe, to już koszt zbliżony do kilku tysięcy złotych.

Nasze dane adresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]